Vyhrajte nad alergií díky těmto jednoduchým tipům
1. Čas je na vaší straně
Koncentrace pylu je během dne různá, proto se snažte jít ven, když je jeho koncentrace nízká. Nezapomeňte sledovat pylovou předpověď, abyste si práci na zahradě mohli naplánovat, když je koncentrace pylu nízká.
2. Dobře se vybavte
Abyste během práce na zahradě co nejvíce omezili kontakt s pylem, použijte ochrannou masku na nos a ústa, pokrývku hlavy, velké brýle, rukavice a oděv s dlouhým rukávem. Před příchodem dovnitř se nezapomeňte svléknout, aby zrnka pylu zůstala tam, kam patří, tedy venku.
3. Vysazujte druhy stromů, které neškodí alergikům
Chtěli byste mít na zahradě místo, kde si můžete přečíst knihu bez obav z projevů alergie na pyl ? Nevysazujte listnaté stromy s tvrdým dřevem jako bříza, dub, javor, jasan a olše, které mohou alergii ještě zhoršit. Dejte přednost druhům, které nejsou až takovými spouštěči alergie, například jedle.
4. Rostliny si pečlivě vybírejte
Pokud máte alergii na pyl, nevysazujte slunečnice ani chryzantémy. Jsou příbuznými ambrózie a mají větší tendenci vyvolávat alergii na pyl. Raději se rozhodněte pro květiny, které pylu produkují málo, nebo dokonce žádný, jako jsou narcisy, netýkavky, lilie, fialky, petúnie, růže, hledíky, tulipány a cínie. Pokud přesně nevíte, co vysadit, před koupí se poraďte v zahradnictví.
5. Co vysadit na trávníku?
Některé běžné typy trav produkují více pylových spor. Místo nich zasaďte trávy, které nekvetou, a proto produkují jen málo nebo žádný pyl.
6. Osprchujte se
Po práci na zahradě se osprchujte, abyste si z pokožky a vlasů odstranili lepkavý pyl a spory plísní. Pokud na sprchu nemáte čas, alespoň si umyjte obličej a ruce a převlékněte se.