Jelikož se venkovní alergie mění s ročním obdobím, často jim říkáme sezónní alergie . Alergie je přecitlivělost imunitního systému na něco, co je obvykle neškodné. Sezónní alergie způsobuje nadměrná reakce imunitního systému na určité alergeny ve venkovním prostředí, například na spory plísní a pyl ze stromů, trav nebo bylin.
Sezónní alergie v závislosti na místě vašeho bydliště a aktuálním počasí začínají již v únoru a přetrvávají do prvních mrazů.
Vyhýbat se sezónním alergenům může být komplikované, protože se zdá, že jsou všude. Máme však pro vás doporučení, jak se můžete těmto alergenům vyhnout.
Chcete-li zjistit více, vyberte si alergii:
Alergie na pyl
Přehled
Jedním z nejčastějších spouštěčů sezónních alergií jsou pylová zrnka. Jsou malá a lehká, takže se mohou snadno přenášet větrem. Pylová koncentrace může být každý den jiná v závislosti na několika faktorech včetně počasí. Například v suchém, větrném počasí se pyl šíří rychle. Když však hodně prší a je vlhko, pyl má vyšší hmotnost a zůstává na zemi. Lidem se sezónními alergiemi obecně způsobují nejvíce problémů rostliny a stromy, které se opylují větrem.
Pyly bylin: Ambrózie je bylina, která je silný a velmi rozšířený spouštěč příznaků alergie na pyl. Tato vysoká, rozvětvená rostlina roste na suchých polích, pastvinách a při cestách.
Pyly trav: Existují stovky různých druhů trav. Alergie však způsobují jen některé z nich. Alergie nejčastěji vyvolávají trávy jako prstnatec, čirok, lipnice, srha, jílek, tomka a bojínek. Hlavní období výskytu pylu trav připadá ve střední Evropě na druhou polovinu května, červen a první polovinu července.
Pyly stromů: V případě stromů si dávejte pozor na listnaté stromy s tvrdým dřevem jako bříza, dub, javor, jasan, olše a líska. Podle místa vašeho bydliště se tyto stromy obvykle opylují od konce zimy do konce jara.
Tipy pro lidi s alergií na pyl
- NAPLÁNUJTE SI DEN
Koncentrace pylu ambrózie jsou obvykle nejvyšší ráno a za soumraku, proto si venkovní aktivity zkuste plánovat na jiné části dne.
- CHRAŇTE SE
Při práci na zahradě nebo při jiných povinnostech venku používejte ochrannou masku na nos a ústa.
- PŘEVLÉKEJTE SE
Pyl se může dostat do obuvi, oděvu a vlasů a uvíznout v nich. Po pobytu venku se vyzujte, dejte si rychlou sprchu a převlékněte se, abyste odstranili pyl.
- ČISTÝ VZDUCH
Během jízdy autem nechte okna zavřená a nastavte klimatizaci na vnitřní okruh. Pořiďte si také do auta pylový filtr.
Doma nechte okna a dveře zavřené, a pokud máte klimatizaci, používejte ji, přičemž nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrů. Chcete-li přesto větrat, dělejte to v noci nebo ráno. Vhodné jsou také protipylové sítě do oken. Pokud je to možné, používejte čističky vzduchu.
- VHODNÉ ROSTLINY
Chcete mít na zahradě stromy? Nevysazujte listnaté stromy s tvrdým dřevem jako bříza, dub, javor, jasan, olše a líska, které mohou alergii ještě zhoršit. Vyberte si druhy, které jsou co nejméně alergenní, jako je například jedle.
- ZAHRADA
Některé běžné typy trav produkují více pylových spor. Místo nich zasaďte trávy, které nekvetou, a proto produkují jen málo nebo žádný pyl. Na zahradě si nevysazujte slunečnice ani chryzantémy, protože jsou příbuznými ambrózie. Pokud přesně nevíte, co vysadit, před zakoupením se poraďte v zahradnictví.
Alergie na plísně
Přehled
Zdrojem alergie na plísně mohou být mikroskopické spory plísní, které poletují ve vzduchu jako pyl a způsobují nepříjemné příznaky alergie na plísně. Mnozí lidé si myslí, že plíseň je vnitřní problém. Dobře se jí však daří i venku na stinných a vlhkých místech včetně půdy, rostlin, hnijícího dřeva, kompostů nebo odumřelých listů.
Některé z vnějších plísní nás ohrožují, podobně jako pyly, také sezónně – jejich spory jsou v ovzduší přítomny nejvíce od jara do podzimu. V České republice se hojně vyskytují rody Alternaria a Cladosporium, mezi interiérovými plísněmi dominují rody Aspergillus a Penicillium.
Tipy pro lidi s alergií na plísně
- NECHTE VĚCI VENKU
Obuv, oděv a vlasy mohou být magnetem pro spory plísní. Vyzujte se ještě před vstupem do bytu a po pobytu venku se ihned osprchujte a převlékněte. Pokud vás tlačí čas, aspoň si po příchodu dovnitř umyjte ruce a obličej.
- SKAMARAĎTE SE S HRÁBĚMI
Spory plísní se mohou hromadit na opadaných listech. Zahradu proto často hrabte. Jelikož při hrabání se spory plísní mohou dostat do vzduchu, používejte při tom ochrannou masku na nos a ústa. Nebo ještě lépe, úkolem pověřte jiného člena rodiny, který není na plíseň alergický.
- NEVĚŠTE PRÁDLO VENKU
Když sušíte ložní prádlo nebo oděvy na šňůrách, spolu s dalšími alergeny se na nich mohou zachytit i spory plísní. Používejte raději sušičku.