Sezónní venkovní alergie

Poznejte běžné spouštěče sezónní alergie , zjistěte, jak můžete omezit svůj kontakt s těmito spouštěči a užívejte si více pobytu venku.

Sezónní venkovní alergie

Poznejte běžné spouštěče sezónní alergie , zjistěte, jak můžete omezit svůj kontakt s těmito spouštěči a užívejte si více pobytu venku.

Jelikož se venkovní alergie mění s ročním obdobím, často jim říkáme sezónní alergie . Alergie je přecitlivělost imunitního systému na něco, co je obvykle neškodné. Sezónní alergie způsobuje nadměrná reakce imunitního systému na určité alergeny ve venkovním prostředí, například na spory plísní a pyl ze stromů, trav nebo bylin.

Sezónní alergie v závislosti na místě vašeho bydliště a aktuálním počasí začínají již v únoru a přetrvávají do prvních mrazů.

Vyhýbat se sezónním alergenům může být komplikované, protože se zdá, že jsou všude. Máme však pro vás doporučení, jak se můžete těmto alergenům vyhnout.

Chcete-li zjistit více, vyberte si alergii:

ALERGIE NA PYL

ALERGIE NA PLÍSNĚ

PŘÍZNAKY SEZÓNNÍ ALERGIE

Ikona nosu trpícího rýmou
RÝMA
Ikona svědících a slzících očí
SVĚDIVÉ A SLZÍCÍ OČI
Ikona kýchajícího nosu
KÝCHÁNÍ
Ikona škrábajícího nosu
SVĚDĚNÍ V NOSE NEBO V HRDLE
Ikona ucpaného nosu
UCPANÝ NOS

Alergie na pyl

Přehled

Jedním z nejčastějších spouštěčů sezónních alergií jsou pylová zrnka. Jsou malá a lehká, takže se mohou snadno přenášet větrem. Pylová koncentrace může být každý den jiná v závislosti na několika faktorech včetně počasí. Například v suchém, větrném počasí se pyl šíří rychle. Když však hodně prší a je vlhko, pyl má vyšší hmotnost a zůstává na zemi. Lidem se sezónními alergiemi obecně způsobují nejvíce problémů rostliny a stromy, které se opylují větrem.

Pyly bylin: Ambrózie je bylina, která je silný a velmi rozšířený spouštěč příznaků alergie na pyl. Tato vysoká, rozvětvená rostlina roste na suchých polích, pastvinách a při cestách.

Pyly trav: Existují stovky různých druhů trav. Alergie však způsobují jen některé z nich. Alergie nejčastěji vyvolávají trávy jako prstnatec, čirok, lipnice, srha, jílek, tomka a bojínek. Hlavní období výskytu pylu trav připadá ve střední Evropě na druhou polovinu května, červen a první polovinu července.

Pyly stromů: V případě stromů si dávejte pozor na listnaté stromy s tvrdým dřevem jako bříza, dub, javor, jasan, olše a líska. Podle místa vašeho bydliště se tyto stromy obvykle opylují od konce zimy do konce jara.

VIZ MÍSTNÍ PYLOVÁ PŘEDPOVĚĎ

Outlined lightbulb with rays of light

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Ambrózii, která je hlavním zdrojem pylových alergií, našli ve vzduchu na moři až 640 km od pevniny a v atmosféře až ve výšce více než 3 km.

Tipy pro lidi s alergií na pyl

  • NAPLÁNUJTE SI DEN
    Koncentrace pylu ambrózie jsou obvykle nejvyšší ráno a za soumraku, proto si venkovní aktivity zkuste plánovat na jiné části dne.
     
  • CHRAŇTE SE
    Při práci na zahradě nebo při jiných povinnostech venku používejte ochrannou masku na nos a ústa.
     
  • PŘEVLÉKEJTE SE
    Pyl se může dostat do obuvi, oděvu a vlasů a uvíznout v nich. Po pobytu venku se vyzujte, dejte si rychlou sprchu a převlékněte se, abyste odstranili pyl.
     
  • ČISTÝ VZDUCH

    Během jízdy autem nechte okna zavřená a nastavte klimatizaci na vnitřní okruh. Pořiďte si také do auta pylový filtr.

    Doma nechte okna a dveře zavřené, a pokud máte klimatizaci, používejte ji, přičemž nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrů. Chcete-li přesto větrat, dělejte to v noci nebo ráno. Vhodné jsou také protipylové sítě do oken. Pokud je to možné, používejte čističky vzduchu.

  • VHODNÉ ROSTLINY
    Chcete mít na zahradě stromy? Nevysazujte listnaté stromy s tvrdým dřevem jako bříza, dub, javor, jasan, olše a líska, které mohou alergii ještě zhoršit. Vyberte si druhy, které jsou co nejméně alergenní, jako je například jedle.
     
  • ZAHRADA
    Některé běžné typy trav produkují více pylových spor. Místo nich zasaďte trávy, které nekvetou, a proto produkují jen málo nebo žádný pyl. Na zahradě si nevysazujte slunečnice ani chryzantémy, protože jsou příbuznými ambrózie. Pokud přesně nevíte, co vysadit, před zakoupením se poraďte v zahradnictví.

Alergie na plísně

Přehled

Zdrojem alergie na plísně mohou být mikroskopické spory plísní, které poletují ve vzduchu jako pyl a způsobují nepříjemné příznaky alergie na plísně. Mnozí lidé si myslí, že plíseň je vnitřní problém. Dobře se jí však daří i venku na stinných a vlhkých místech včetně půdy, rostlin, hnijícího dřeva, kompostů nebo odumřelých listů.

Některé z vnějších plísní nás ohrožují, podobně jako pyly, také sezónně – jejich spory jsou v ovzduší přítomny nejvíce od jara do podzimu. V České republice se hojně vyskytují rody Alternaria a Cladosporium, mezi interiérovými plísněmi dominují rody Aspergillus a Penicillium.

Outlined lightbulb with rays of light

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Ačkoli některé plísně vytvářejí kolonie, které jsou vidět pouhým okem, jiné jsou viditelné pouze pod mikroskopem. Takže pokud plíseň nevidíte, neznamená to, že tam není!

Tipy pro lidi s alergií na plísně

  • NECHTE VĚCI VENKU
    Obuv, oděv a vlasy mohou být magnetem pro spory plísní. Vyzujte se ještě před vstupem do bytu a po pobytu venku se ihned osprchujte a převlékněte. Pokud vás tlačí čas, aspoň si po příchodu dovnitř umyjte ruce a obličej.
     
  • SKAMARAĎTE SE S HRÁBĚMI
    Spory plísní se mohou hromadit na opadaných listech. Zahradu proto často hrabte. Jelikož při hrabání se spory plísní mohou dostat do vzduchu, používejte při tom ochrannou masku na nos a ústa. Nebo ještě lépe, úkolem pověřte jiného člena rodiny, který není na plíseň alergický.
     
  • NEVĚŠTE PRÁDLO VENKU
    Když sušíte ložní prádlo nebo oděvy na šňůrách, spolu s dalšími alergeny se na nich mohou zachytit i spory plísní. Používejte raději sušičku.