Co jsou alergie?
U alergiků si imunitní systém zamění látku, která je pro většinu lidí obvykle neškodná ( pyl , plíseň, lupy z domácích zvířat a prachové roztoče) za něco nebezpečného a napadne ji. Tyto obvykle neškodné látky nazýváme alergeny.
Co způsobuje příznaky alergie?
Když se nadechnete nebo si promnete nos či oči, do vašeho organismu se dostanou alergeny a váš imunitní systém vyvolá reakci přecitlivělosti. Aby se tělo zbavilo látky, kterou považuje za škodlivou, dojde v něm k různým reakcím a uvolňování zánětlivých prostředníků jako histamin .
Když se histamin naváže na receptory na ostatních buňkách vašeho organismu, projeví se u vás příznaky alergie jako rýma, kýchání, svědění/slzení očí, svědění v nose nebo krku, ucpaný nos a tlak v nosních dutinách.
Jak Claritine pomáhá zmírňovat příznaky alergie
Claritine je antihistaminikum , což znamená, že zabraňuje příznakům, které vyvolaly alergeny.
Jak se diagnostikují alergie?
Někdy je snadné zjistit, na co jste zřejmě alergičtí. Kýcháte pokaždé, když vejdete do prašného podkroví? Nebo se vaše příznaky projevují každý rok během sezóny ambrózie?
Pokud si však nejste jisti, co vaše příznaky způsobuje, můžete navštívit alergologa, který vám pomůže zjistit, na co jste alergičtí – abyste věděli, kterým spouštěčům se máte vyhýbat. Během vyšetření lékař může:
- Prozkoumat vaše prodělaná onemocnění a onemocnění v rodině, aby lépe pochopil vaše příznaky a jejich možné příčiny. Před vyšetřením je dobré si udělat pár poznámek o onemocněních v rodině, způsobu života a potenciálních spouštěčích.
- Provést vyšetření, během kterého bude zvláštní pozornost věnovat nosu, hrdlu, očím, uším, hrudníku a pokožce.
- Provést kožní test, náplasťový test a/nebo vyšetření krve s cílem určit, na co jste citliví.
Omezení kontaktu s alergeny přenášenými vzduchem
Kromě užívání přípravku Claritine na potlačení příznaků alergie je v první řadě důležité omezovat kontakt se spouštěči alergií. Níže najdete jednoduché tipy, které vám pomohou omezit kontakt s různými spouštěči interiérových a venkovních alergií.
Venkovní sezónní alergie
Venkovní alergie se často nazývají sezónní alergie , protože se mění s ročními obdobími. Způsobuje je nadměrná reakce imunitního systému na obvykle neškodné alergeny, které se nacházejí venku, například alergeny ze spor plísní a pylů stromů, trav a bylin. Vyhýbat se těmto alergenům sice může být náročné, můžete si však vyhledat jednoduché tipy, jak kontakt s nimi omezit, abyste si mohli více užívat pobyt venku.
VÍCE INFORMACÍ O SEZÓNNÍCH VENKOVNÍCH ALERGIÍCH
Celoroční alergie
Alergie na interiérové alergeny jsou způsobeny nadměrnou reakcí imunitního systému na alergeny z prachových roztočů, lupy z domácích zvířat a plísní. Tyto alergie se mohou vyskytnout kdykoliv během roku, ale větší potíže obvykle způsobují v zimě, když lidé tráví více času uvnitř. Svůj domov si můžete po celý rok užívat mnohem více díky našim jednoduchým tipům na omezení spouštěčů alergie.
VÍCE INFORMACÍ O CELOROČNÍCH ALERGIÍCH
REFERENCE
Crameri R, Garbani M, Rhyner C, Huitema C. Fungi: the neglected allergenic sources. Allergy. 2014 Feb;69(2):176-85. doi: 10.1111/all.12325. Epub 2013 Nov 29. PMID: 24286281.