Otevřená kniha plná květin

Alergologický slovník

Níže si vyhledejte časté pojmy z alergologie, abyste lépe rozuměli při komunikaci s lékařem o vašem onemocnění a příznacích alergie.

A

Alergen

Obvykle neškodná látka kterou váš organismus považuje za cizí a škodlivou, spouštěč alergické reakce.

Alergická rýma

Alergickou rýmu způsobuje nadměrná reakce imunitního systému na alergeny z rostlin, prachu, plísní a zvířat. Jejími častými příznaky jsou kýchání, vodnatý výtok z nosu, svědění a slzení očí, svědění v nose nebo krku.

Alergie je

přehnaná reakce imunitního systému na látku, která je obvykle neškodná.

Anafylaxe

Závažná, život ohrožující alergická reakce, která může být charakterizována příznaky jako snížený krevní tlak, dušnost, zvracení nebo průjem, ztráta vědomí a kopřivka.

Angioedém

Otok podobný urtikárii (kopřivce), který se však neprojevuje na povrchu kůže, ale pod ní. Angioedém se vyznačuje hlubokým otokem, který se často vyskytuje kolem očí a rtů a někdy i na rukou a chodidlech.

Antigen

Látka, obvykle bílkovina, kterou je tělo schopné rozeznat na základě její struktury jako cizí a proti které je schopné si vyrobit protilátky.

Antihistaminikum

Lék, který blokováním histaminových receptorů zmírňuje příznaky alergie v podobě kýchání, svědění a rýmy.

C

Celoroční alergie

Chronické onemocnění, které se vyznačuje nadměrnou reakcí imunitního systému na některé alergeny (viz alergeny), které se běžně nacházejí po celý rok v interiérech, například na spory plísní, lupy z domácích zvířat, šváby nebo prachové roztoče. Jde o alergie na alergeny ve vnitřních prostorách.

D

Dekongestivum

Lék, který stahuje oteklé nosní tkáně, aby se zmírnily příznaky otoku, ucpání nosu a vylučování hlenu.

Dermatitida

Zánět kůže způsobený buď přímým kontaktem s dráždivou látkou, nebo alergickou reakcí. Příznaky jsou zarudnutí, svědění a někdy i tvorba puchýřů.

H

HEPA

Vysoce účinný filtr vzduchových částic (HEPA), který ze vzduchu odstraňuje částice tak, že ho protlačuje přes mřížku s mikroskopickými póry, na které se tyto částice zachycují.

Histamin

Přírodní látka, kterou uvolňuje imunitní systém po kontaktu s alergenem. Například když vdechnete nějaký alergen, mastocyty v nose a membránách dutin začnou uvolňovat histamin. Histamin se naváže na receptory na okolních cévách, které se v důsledku toho zvětší (rozšíří). Histamin se váže i na jiné receptory v tkáních nosu a vyvolává zarudnutí, otok, svědění a změny sekrece.

Hypoalergenní

Produkty se sníženou pravděpodobností vyvolání alergické reakce.

I

Imunitní systém

Obranný systém organismu, který nás chrání před škodlivinami vnitřního i vnějšího původu.

Interiérové alergie

Vyznačují se nadměrnou reakcí imunitního systému na některé alergeny (viz alergeny), které se běžně nacházejí v interiérech, například na spory plísní, lupy z domácích zvířat, šváby nebo prachové roztoče (nazývají se i celoroční alergie). Tyto alergie mají tendenci přetrvávat déle než alergie způsobené kontaktem s vnějšími alergeny.

K

Koncentrace plísní

Množství spor vnějších plísní ve vzduchu. Koncentrace se uvádí jako počet zrn spor plísní na metr krychlový vzduchu a vyjadřuje se jako odpovídající úroveň: nulová, nízká, střední, vysoká nebo velmi vysoká.

Konjunktivitida

Konjunktivitida je zánět oční spojivky – tkáně, která pokrývá vnitřek očního víčka. Pokud je způsobena bakteriální infekcí, nazýváme ji „červené oko“ nebo bakteriální konjunktivitida. Pokud je na vině alergie, nazýváme ji alergická konjunktivitida.

Kopřivka

Kopřivka (nebo také urtikárie) se projevuje v podobě svědících vystouplých červených vyrážek nebo pruhů na pokožce, které mohou být důsledkem nežádoucí reakce organismu na některé alergeny. Může se objevit kdekoli na těle včetně obličeje, rtů, jazyka, hrdla nebo uší.

L

Lupy (zvířecí)

Drobné šupiny, které odpadávají z kůže zvířete a zachycují se mu na kožichu nebo srsti. Lupy poletují vzduchem, zachycují se na površích a mohou tvořit většinu prachu v domácnosti. Kočičí lupy jsou častou příčinou alergických reakcí.

P

Plísně

Spóry hub mikroskopické velikosti (například alternaria), které poletují ve vzduchu jako pyl. Spory plísní jsou častým spouštěčem alergií a najdeme je ve vlhkém prostředí, například v suterénu nebo koupelně, ale také venku v trávě, hromadách listů, v seně, mulči nebo pod houbami.

Prachoví roztoči

Častý spouštěč interiérových alergií. Jde o mikroskopické roztoče žijící ve vláknech polštářů, matrací, přikrývek a koberců. Živí se odumřelými kožními buňkami. Vdechnutí jejich trusu může způsobit alergické reakce jako rýmu, kýchání a ucpaný nos.

Protilátky

Speciální bílkoviny produkované bílými krvinkami, které kolují v krvi. Protilátky reagují na cizí bílkoviny, mikroorganismy nebo toxiny a vážou se na ně, aby je neutralizovaly. Jsou součástí imunitního systému.

Pyl

Jemná práškovitá látka obvykle žluté barvy, která sestává z mikroskopických zrnek uvolněných ze samčí části květu, která se nazývá tyčinka, nebo ze samčí šišky stromu.

Pylová koncentrace

Množství pylu ve vzduchu. Obvykle se uvádí pro tři typy pylu: z trav, stromů a rostlin. Koncentrace se uvádí jako počet zrn na metr krychlový vzduchu a vyjadřuje se jako odpovídající úroveň: nulová, nízká, střední, vysoká nebo velmi vysoká.

R

Rýma je

zánět nosní sliznice.

S

Senná rýma

Viz sezónní alergie

Sezónní alergie

Chronické onemocnění, které se vyznačuje nadměrnou reakcí imunitního systému na některé alergeny běžně se vyskytující ve venkovním prostředí, například na pyly stromů, trav a rostlin nebo spory plísní. Nazývá se také senná rýma.

Sinusitida

Zánět dutin způsobený bakteriální, virovou nebo houbovou infekcí či alergiemi.

U

Urtikárie

Urtikárie (nebo také kopřivka) se projevuje v podobě svědících vystouplých červených vyrážek nebo pruhů na pokožce, které se objeví zničehonic. Může být důsledkem nežádoucí reakce organismu na některé alergeny. Může se objevit kdekoli na těle včetně obličeje, rtů, jazyka, hrdla nebo uší.

V

Venkovní alergie

Vyznačují se nadměrnou reakcí imunitního systému na určité alergeny (viz alergeny) běžně se vyskytující ve venkovním prostředí, jako jsou pyly stromů, trav nebo rostlin, spory plísní atd. (Nazývají se také senná rýma a sezónní alergie). Tyto alergie mají tendenci přetrvávat kratší dobu než alergie způsobené kontaktem s alergeny v interiérech.